Pravična trgovina na kratko
19. februar 2014 - Družbena odgovornost / Ekoklub novice
Kolikokrat se zalotite, da berete deklaracijo na izdelku in se sprašujete, kakšne sestavine ima? Kaj pa poreklo? Se kdaj vprašate, od kod sestavine prihajajo, kdo in kako jih je pridelal ter v kakšnih razmerah je delal?
Vedno večkrat se zalotim, da berem deklaracijo na izdelku in se sprašujem, kaj izdelek vsebuje. Redkeje pa se vprašam tudi od kod sestavine izdelka prihajajo. In če sem čisto iskrena, si teh dveh vprašanj dolgo nisem zastavila prav za tiste izdelke, ki me spremljajo vsak dan – kavo, sladkor, čokolado.
Vsi omenjeni izdelki velikokrat za lepo embalažo in znamko skrivajo zgodbe o izkoriščanju, zastrupljanju, uničevanju … Mi pa jih kupujemo in s tem proizvajalcem in trgovcem dovolimo, da nas ne ozavestijo o tem, kje in kako je bil izdelek narejen, pridelan ali predelan.
Vsak dan je na voljo več izdelkov, ki nam pomagajo živeti bolj zdravo in manj škodljivo za okolje. Uporabni predmeti. Pohištvo. Okrasni predmeti. Prehrambni izdelki. Začimbe. Nakit. Oblačila. Igre. Mi pa smo tisti, ki se odločamo, kaj bomo kupovali. In res lahko začnemo kupovati preudarno. Lahko izbiramo samo izdelke, ki nimajo negativnih posledic. Na ta način ne bomo poskrbeli samo za svoje dobro, ampak podpremo proizvajalce in proizvodnjo, ki delujejo konstruktivno ter okolju in človeku prijazno.
Tak način trgovanja vzpostavlja tudi pravična trgovina, ki je mednarodni sistem proizvajanja, posredovanja in označevanja izdelkov. Pravična trgovina je trgovinsko partnerstvo, ki si prizadeva za večjo enakost v mednarodni trgovini. Vsi izdelki so izdelani oziroma predelani tako, da pozitivno vplivajo na človeka ter njegovo družbeno in naravno okolje. S posredovanjem pravične trgovine lahko posegamo po izdelkih, ki so bili narejeno skladno s tradicionalnimi tehnikami, iz naravnih surovin in ob upoštevanju že pozabljenih meril kakovosti: pristno, ročno, naravno, edinstveno. Pravična trgovina varuje šibke proizvajalce, predvsem ženske in avtohtnona ljudstva, pred izkoriščanjem korporacij in jim daje možnost za razvoj. Cena izdelka krije ceno dela, surovin, pa tudi socialne in okoljske stroške. Vključuje premijo, ki omogoča vlaganja v razvojne projekte skupnosti.
Pravična trgovina postaja vedno močnejši sistem trgovanja. Vse več potrošnikov po svetu se odloča za nakupe, ki spreminjajo svet na bolje. Pravična trgovina pa jim omogoča, da prek pravičnotrgovinskih izdelkov spoznavajo druge kulture, materiale, načine proizvodnje in uporabe izdelkov.
3MUHE so prva pravična trgovina v Sloveniji. Kupcem s pestro izbiro blaga ponuja konkretno možnost za uveljavljanje bolj humanih in trajnostno bolj smiselnih načinov posredovanja izdelkov.
Zato ste vabljeni, da nas obiščete na Starem trgu 30 v Ljubljani, se sprehodite po trgovini, prostovoljcem v trgovini pa dovolite, da vam povedo zgodbe vsakega izdelka, ki bo pritegnil vašo pozornost.
Pripravila: Polona Avanzo- 3MUHE, pravična trgovina
Obiščite njihovo spletno stran>>