Včlani se
Novice
Kategorije novic

Zakaj je voda tako pomembna pri ustvarjanju vsakdanjih jedi – stročnice

22. april 2015 - Ekoklub novice / Vitalna voda / Zdrava prehrana in recepti / Zdravje

Zakaj je voda tako pomembna pri ustvarjanju vsakdanjih jedi – stročnice

Še en izjemno pomemben vidik vode – namakanje stročnic

Obvezno namakanje stročnic v vodi

O nebrzadni moči vode besed nikoli ni preveč. Najbolj prvinska, zaenkrat še brezplačna dobrina na tem planetu, je nujna tudi pri namakanju semen, o čemer vemo premalo. Zato tokrat namenjamo skrb namakanju stročnic.

Stročnice so v svojem primarnem, suhem in spečem stanju, počutijo varno. V takšni obliki jih lahko, shranjene na pravi način, hranimo dolgo. Ko pa jih želimo spraviti v lonec in naprej v naš želodec, potrebujejo posebno obravnavo, če hočemo, da nam bodo ponudile kar največ. Potrebujejo namakanje.

Z namakanjem jih razbremenimo strupov, hkrati pa seme v stiku z vodo prejme znamenje, ki je po dolgotrajnem mirovanju znak, da se življenje lahko začne. Tako namočena semena lahko naprej kalimo.

Pri kalčkih stročnic moramo biti zelo previdni in jih vsakič pred uživanjem termično obdelati. Obstajajo majhne izjeme, kot so, na primer, nakaljeni fižol mungo, ki za uživanje potrebuje le hitro termično obdelavo (praženje ali kuhanje).To je zlasti pomembno pri veganski prehrani, kjer lahko pride do pomanjkanja zadostnega uživanja maščob in je lahko takšna prehrana tudi redka (redka s hranili), kar še dodatno onemogoča sprejem rudnin v telo, o čemer boste brali v nadaljevanju. Surove kalčke munga lahko uživamo prgišče, kdaj pa kdaj, dvakrat tedensko, recimo.

Zakaj je namakanje tako pomembno? Stročnice vsebujejo strupene snovi, v katere so ovite in zaščitene pred zunanjim svetom – škodljivci, ki bi jih v nasprotnem primeru pohrustali, tako pa jih pustijo pri miru. Mi se lahko znajdemo drugače – z namakanjem. Z namakanjem se strupi izločijo v vodo, ki jo kasneje zavržemo ali pa z njo zalijemo rože, ki jim tako obogatena voda zelo prija. Namočena in prebujena semena so pripravljena za kaljenje in kuhanje. Seveda jih lahko kuhamo tudi brez, da jih nakalimo, čeprav so nakaljena bistveno bogatejša z beljakovinami in lažje prebavljiva.

Vse stročnice so suhe strupene. Vsebujejo inhibitorje encimov, lektine in druge snovi, ki se vpletajo v presnovo, predvsem rudnin. Te snovi, tako imenovana antihranila, lahko, če jih pojemo veliko, ovirajo oziroma onemogočajo absorbcijo hranil v telo, zato se lahko z zdravo hrano tudi podhranimo. Z namakanjem in kuhanjem pa se večji del teh inhibitorjev encimov razgradi. Antihranila imajo lahko v prehrani, kadar jih pojemo veliko, negativen vpliv. Zanimivo je, da nam v majhnih količinah koristijo, kajti skoraj vse stročnice delujejo na naše zdravje protirakavo – spodbujajo zdravo srce in ožilje, razmaščujejo kri. Pri kuhanju fižola lahko opazimo, kako se peni. Pena, ki jo vidimo, so saponini. V majhnih količinah saponini zmanjšujejo trigliceride, holesterol v krvi in so dobrodejni za naše telo, v velikih pa škodljivi. Zato je namakanje neizogibno.

In še to. Pri pripravi jedi je dobro misliti vnaprej tudi zato, ker se bodo v našem želodcu s tem pričeli tvoriti encimi, ki bodo telo dobro pripravili na pričakovano hrano, zaradi česar jo bomo lažje prebavili. Če želimo jutri jesti fižolovo juho ali namaz humus, moramo tako fižol kot čičeriko namočiti že danes.

Pripravila Vesna Topolovec, Oblike narave