Zdravo hujšanje
15. januar 2015 - Ekoklub novice / Za telo in duha / Zdrava prehrana in recepti / Zdravje
3 nasveti, kako lahko na zdrav način shujšamo oz. spremenimo svoj življenjski slog na bolj zdravega:
1. SPREMENITE SVOJE PREHRANJEVALNE NAVADE
* Jejte 4–5 obrokov dnevno, pri čemer naj bo razmik med obroki čim bolj enakomeren (3–4 ure).
* Jejte manjše obroke. Toliko, da ne občutite lakote in toliko, da zdržite do naslednjega obroka.
* Telo potrebuje za svoje optimalno delovanje vsa 3 makrohranila, torej BELJAKOVINE, MAŠČOBE IN OGLJIKOVE HIDRATE.
* Jejte veliko zelenjave, ki predstavlja kompleksne ogljikove hidrate. Ti se počasi razgrajajo v telesu in ohranjajo nivo sladkorja v krvi normalen, s čimer je zagotovljena konstantna energija.
* Kot vir beljakovin uporabljajte puste mesne izdelke, ribe, mlečne izdelke (z njimi ne pretiravajte!), jajca, oreščke in beljakovine v obliki napitka ali beljakovinske ploščice (predvsem po vadbi).
* Telo potrebuje dobre maščobe. Predvsem omega 3, omega 6 in omega 9 maščobne kisline. Te običajno najdemo v raznih oreščkih (mandlji, lešniki, orehi, arašidi, …) in semenih (laneno, sezamovo, konopljino, sončnično seme, …) in v morski hrani.
* Pijte veliko vode ali nesladkanega čaja. Spijte 2–3 litre dnevno, da ostane telo primerno hidrirano. Priporoča se minimalno 3 dcl tekočine dnevno na 10 kg telesne teže. Torej, če tehtate 60 kg to pomeni 1,8 l tekočine dnevno.
Izogibajte se: pretirano industrijsko procesirani hrani, enostavnim ogljikovim hidratom (sladkarije, peciva, trsni sladkor), ocvrti hrani, alkoholu, zelo zrelemu sadju, sladkim in gaziranim pijačam.
Če bi želel/a izvedeti kaj več o zdravem hujšanju, dobiti BREZPLAČNI TEDENSKI JEDILNIK IN PRIMER TRENINGA ZA DOMA KLIKNI TUKAJ in si prenesi brezplačni e-priročnik.
2. ZAČNITE SE GIBATI!
Vedno se lotite športa, ki vas najbolj veseli. Za začetek je dovolj 2 uri redne intenzivne vadbe na teden. Če vam je to preveč lahko začnete s sprehodi oziroma hitro hojo. Pri treningu se osredotočajte na celotno telo.
3. ZMANJŠATE STRES!
Ljudje smo pod nenehnim pritiskom časa, odločitev, dejanj, pričakovanj …. Vse te stresne situacije nas utrujajo, delajo nejevoljne in preobremenjene. Telo stresne situacije zazna in se proti njim brani z upočasnjevanjem metabolizma in izločanjem stresnih hormonov, ki pripomorejo, da se ustvarja vedno več zaloge v obliki maščobe, kar nas nato še samo dodatno obremenjuje.
Stres lahko zmanjšate s pomočjo redne rekreacije, sprehodov, sproščujočih kopelih, vrtnarjenja, kuhanja zdrave prehrane, veliko smeha in pogovora z bližnjimi, pomaga pa tudi več spanja.
Članek pripravila Malinca Nastja s pomočjo osebnega trenerja Davida Zadravca